Pazar , Eylül 23 2018
Home / Galeri / KÜTAHYA’DA ‘ÇİPLİ KİMLİK’ DÖNEMİ BAŞLADI

KÜTAHYA’DA ‘ÇİPLİ KİMLİK’ DÖNEMİ BAŞLADI

Nüfus cüzdanlarının yerini alacak “çipli kimlik kartları” için yasal düzenleme yapılırken, sistemin teknik altyapısına yönelik kapsamlı bir çalışma da yürütülüyor. Ar-Ge faaliyetlerini ODTÜ Teknokent bölgesinde yürüten UDEA Elektronik, bu çabaların bir parçası olarak tasarım ödüllü Milli Kart Okuyucu (Milko) geliştirdi. ( Orhan Karslı – Anadolu Ajansı )

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi’ kapsamında nüfus cüzdanlarının yerini alacak çipli kimlik kartlarının Kütahya’da dağıtımına başlandı.

Çipli kimlik kartı için Kütahya’da ilk müracaatı Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ile eşi Münevver Nayir ve çocukları Fatma Ceren ile Yusuf Salih yaptı.

 

“TÜM HAZIRLIKLARIMIZ TAMAMLANDI”

2 Ocak 2017 itibariyle dağıtımına başlanan çipli kimlik kartını Kütahya Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden alan Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya’ya bağlı 12 İlçe Nüfus Müdürlüğünde tüm teknik kontrollerin yapıldığını ve T.C. Kimlik Kartı başvurularını almak üzere tüm alt yapı hazırlıklarının tamamlandığını kaydetti.

 

“DAHA GÜVENLİ OLACAK VE BÜROKRASİYİ AZALTACAK”

Çipli kimlik kartlarının kullanım süresinin 10 yıl olacağını aktaran Vali Ahmet Hamdi Nayir yeni kimlik kartlarının beraberinde birçok kolaylık getirdiğini söyledi. Çipli kimlik kartları hakkında bilgiler veren Vali Nayir, “Kimlik kartları, uluslararası standartlara uygun, kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan tanımayan, geleneksel ve elektronik ortamda güvenli kimlik doğrulama amacıyla kullanılabilecek, biyometrik unsurlar da içerecek şekilde tasarlandı. Çipli kimlik kartları sayesinde farklı belge, kartları taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecek, kimlik numarası uygulamasında olduğu gibi “tek kart-tek şifre” dönemine geçilecek. Uygulamayla sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecek. E-devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartıyla erişim sağlanabilecek. Kimlik kartı, vize muafiyeti olan ülkelere gidişlerde pasaport yerine seyahat belgesi olarak kullanılabilecek. Elektronik imza olarak da kullanılabilecek kimlik kartları, kamu kurumlarının vatandaşa yönelik hizmetlerinde elektronik iş süreçlerini destekleyerek, bürokrasiyi azaltacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar en aza indirilecek. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği denetimi kolay ve güvenli bir şekilde yapılacak” diye konuştu.

Vali Ahmet Hamdi Nayir’in eşi Münevver Nayir ise, “Yeni kimlik kartlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

NASIL BAŞVURACAKSINIZ?

Randevulu kimlik kartı başvurusu için ‘ALO 199’ veya ekimlikrandevu.nvi.gov.tr web adresinden randevu alınacak ve sonrasında randevu gününde ilgili İlçe Nüfus Müdürlüğünde bulunan sıramatikten randevulu sıra aktif hale getirilecek. Randevu saatinden en az 15 dakika önce Nüfus Müdürlüğünde olmanız gerekiyor.

 

Randevusuz kimlik kartı başvurusu yapmak isteyenler ise İlçe Nüfus Müdürlüğünde bulunan sıramatikten ‘Randevusuz Kimlik Kartı’ sıra numarası alarak işlemlerini gerçekleştirebilecek.      Başvuru yapacak her kişi için sıramatikten ayrı sıra alınması gerekiyor.

 

İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet biyometrik fotoğraf ile yapılacak.  Kimlik kartı başvurusu yerleşim yeri adresine bakılmaksızın her il ve ilçeden alınabilecek.

 

15 yaşını tamamlayanların biyometrik verisi alınacağından dolayı şahsen başvuru yapması gerekiyor. 15 yaşını tamamlayan kişilere kimlik kartı düzenlenmesinde talep belgesine ve imza formuna imzaları alınacak ve kimlik kartları kendilerine teslim edilecek.

 

15 yaşını tamamlamayanlardan ise biyometrik veri alınmayacak. 15 yaşını tamamlamayan çocuklar için veli veya vasileri başvuruda bulunabilecek. Talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğrafa yer verilmeyecek.

 

Ayırt etme gücüne sahip 15 yaşını tamamlamış ancak 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 407’nci maddesinde belirtilen bir yıl veya daha uzun süreli özgürlüğü bağlayıcı bir cezaya mahkum olan kısıtlı erginlerin kimlik kartı başvurularında fotoğrafları, biyometrik verileri ve imzaları alınmakla birlikte kimlik kartları vasilerine teslim edilecek.

 

İlk defa kimlik kartı başvurusu veya kimlik kartı değişiklik başvurusundan dolayı 16 TL, kimlik kartı ücreti, kayıptan kimlik kartı başvurusu için ise 32 TL kimlik kartı ücreti ödenecek.

 

Kimlik kartlarında yer alan kan grubu alanı için bir defaya mahsus olmak üzere sağlık kuruluşlarından alınan kan grubunu gösterir belgenin ibraz edilmesi istenilecek, daha sonraki başvurularda ise belge istenilmeyecek.

 

Kimlik Kartında kullanılacak fotoğraf kişinin son halini göstermesi bakımından son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf olacak. Biyometrik fotoğraflarda fotoğraf çerçeve içine alınmayacak, fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan ve biyometrik olmayan fotoğraflar kabul edilmeyecek. Kimlik kartı başvurusunda kişinin ibraz ettiği fotoğraf taranarak sisteme kaydedildikten sonra başvuru sahibine iade edilecek.

Ayrıca kontrol

60 saniyede sesinizi kopyalayabilen tüyler ürperten yapay zeka

60 saniyede sesinizi kopyalayabilen tüyler ürperten yapay zeka Teknolojik gelişmeler heyecan verici olmasının yanı sıra …