Pazar , Eylül 23 2018
Home / Dpü Haber / Afrika Ülkelerinin Büyükelçileri Kütahya’da

Afrika Ülkelerinin Büyükelçileri Kütahya’da

Dumlupınar Üniversitesinin (DPÜ) daveti üzerine 30 Afrika ülkesinin Türkiye büyükelçisi Kütahya’ya geldi.

Afrika Ülkelerinin Büyükelçileri Kütahya'da, System.String[]

Kente gelen büyükelçiler onuruna  Yoncalı  Termal Turizm Merkezi’nde yemek organizasyonu düzenlendi.

Kütahya Valisi Ahmet H. Nayir, burada yaptığı konuşmada, DPÜ’nün gerçekleştirdiği organizasyonun, kentin tanıtımına ve ülkeler arası iş birliğine önemli katkıları olacağını söyledi.

Rektör Gören:  Türkiye’nin,  Kütahya’nın ve üniversitemizin iyi niyet elçileri olun

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, gönül köprülerini oluşturacak projenin ilk aşamasının büyükelçilere  Kütahya’yı tanıtmak olduğu dile getirdi. Gören, “Biz de o ülkeleri daha yakından tanıma fırsatı yakalayarak gönüllerde kardeşlik köprüleri kurmayı hedefliyoruz. Davetimiz üzerine  Kütahya’ya gelen büyükelçilere özellikle turizm ve jeotermal alanlarımızı, tarihi, kültürel değerlerimizi tanıtacağız. Projenin devamında ise  Afrika coğrafyasındaki ülkelerden akademisyen, üst düzey bürokrat ve gazetecileri  Kütahya’ya davet edip, üniversite bünyesinde 6 ay Türkçe kursları vermeyi düşünüyoruz. Gelen misafirlerin ülkelerine döndüklerinde  Türkiye’nin,  Kütahya’nın ve üniversitemizin iyi niyet elçileri olmalarını sağlamak amaçlanmaktadır. Bu bağlamda  Kütahya ilinin jeotermal kaynakları ve buna bağlı sağlık turizmin de geliştirilmesi amaçlanmaktadır” diye konuştu.

Marcel Mulumba:  Türkiye 2007’den beri bizim stratejik ortağımızdır

Büyükelçiler adında konuşma yapan  Demokratik Kongo Cumhuriyeti Büyükelçisi Marcel Mulumba da  Kütahya’ya gerçekleştirdikleri ziyaretin  Afrika ülkeleri adına büyük anlam taşıdığını dile getirerek, ” Türkiye 2007’den beri bizim stratejik ortağımızdır. Liderlerimiz de bunu öyle görüyor.  Afrika’nın kalkınmasına bu ziyaretin katkı sağlayacağı inancındayız.  Afrika yatırım için çok cazip bir bölgedir. Bu yatırımlardan en az 50 yıl kazanç sağlarsınız. Para kazanmak ve akıllıca bir yatırım yapmak istiyorsanız  Afrika’ya gelmelisiniz. Bu ziyaretin  Türkiye ve  Afrika için uzun bir yolun ilk adımı olacaktır” şeklinde konuştu.

Program sonunda Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Bülent Cırık çalışma hakkında sunum yaptı.

Büyükelçiler, 3 gün boyunca kentin tarihi ve turistik bölgelerine gezecek.

Ayrıca kontrol

‘İlk kez karşılaşılan’ albino orangutan korumaya alındı

Endonezya’da çok ender görülen bir albino orangutan kurtarıldıktan sonra korumaya alındı. Beyaz saçlı ve mavi …